Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Wizyta rowerzystów z Niemiec

Aktualności

Wizyta rowerzystów z Niemiec

 

23 sierpnia 2024 roku, zabytkową willę przy ul. Mickiewicza 43 -  Polsko-Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry, odwiedzili uczestnicy wycieczki rowerowej z Niemiec i Polski. Rowerzyści zza Odry przyjechali z wizytą  pod przewodnictwem  Romana Skudynowskiego, prezesa Polsko-Niemieckiego Stowarzyszenia Educatio Pro Europa Viadrina.

W trackie wizyty goście z Niemiec zapoznali się z architekturą oraz dziedzictwem kulturowym, które stanowi integralną część lokalnej tożsamości. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. o historii neorenesansowej willi, zbudowanej przez fabrykanta sukna Fritza Hildebrandta oraz poznali historię i biografię założycielki Dębna, a także obejrzeli wystawę poświęconą postaci Katarzyny Brunszwickiej, pt.: „Katarzyna Brunszwicka Ambasadorka Dębna”. Rowerzyści mieli również okazję podziwiać rekonstrukcje renesansowych strojów związanych z Jej osobą oraz z Janem z Kostrzyna. 

Willa, jako świadek czasów minionych, stanowi cenny element dziedzictwa architektonicznego regionu, a jej poznanie w kontekście wspólnej wycieczki rowerowej scala nie tylko wrażenia estetyczne, ale także historyczne.

Dodatkowo zwiedzanie Biblioteki Publicznej MiG w Dębnie oraz historia willi fabrykanta Maxa Lau, jako kluczowe punkty programu, sprzyjały poszerzaniu horyzontów i pogłębianiu wiedzy o lokalnej tożsamości. Wydarzenie to nie tylko wzbogaciło osobiste zainteresowania uczestników, ale również przypomniało o znaczeniu dziedzictwa kulturowego w budowaniu więzi między społeczeństwami.

Zarówno aktywności rowerowe, jak i wspólne odkrywanie lokalnych atrakcji, sprzyjają budowaniu międzynarodowych więzi i przyczyniają się do wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polakami a Niemcami. Spotkania takie są świetną okazją do obalania stereotypów oraz przełamywania barier kulturowych, prowadząc do głębszej integracji społeczności po obu stronach granicy. 

Poznawanie regionu Doliny Środkowej Odry, a także jego kulturowych i przyrodniczych skarbów, jest zatem nie tylko wspaniałą przygodą, ale również subtelnym krokiem w kierunku zacieśniania relacji międzynarodowych. Każda taka inicjatywa przyczynia się do wzbogacenia lokalnej tradycji i kultury, a także do promowania idei współpracy ponad granicami.

BPMiG w Dębnie

Aplikacja Dębno naturalnie

Ciekawe miejsca, trasy, aktualne wydarzenia. Mapa z dokładnymi przebiegami wycieczek. Z nami nie zgubisz się na szlaku!

Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego