Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Rajd rowerowy „Szlakiem Templariuszy”

Aktualności

Rajd rowerowy „Szlakiem Templariuszy”

14 września br. entuzjaści aktywnego wypoczynku oraz pasjonaci historii wzięli udział w rajdzie rowerowym pt. Szlakiem Templariuszy". Organizatorem wydarzenia była dębnowską biblioteka w tym filia nr 2 – centrum polsko-niemieckie.  Rajd został zorganizowany w ramach 32. Edycji Europejskich Dni Dziedzictwa 2024, które w tym roku odbywa się pod hasłem:  Szlaki. Sieci. Połączenia. To bezpośrednie odwołanie do projektu Szlaków Kulturowych Rady Europy, który został zainicjowany w 1987 r. przez Radę Europy. Inicjatywa promuje przede wszystkim współpracę kulturalną w powiązaniu z rozwojem turystyki. Polska w 2017 r. Dębnowska biblioteka rokrocznie włącza się aktywnie w tą inicjatywę.

Ten niecodzienny rajd był nie tylko aktywnością fizyczną, ale przede wszystkim fascynującą podróż w czasie, która pozwoliła uczestnikom poznać bogate dziedzictwo kulturowe naszego kraju. Przewodnikiem rajdu był Krzysztof Grzywna z Dębna. 

Rajd Rowerowy "Szlakiem Templariuszy" był unikalną okazją, aby przenieść się w przeszłość i odkryć ślady jednego z najbardziej tajemniczych zakonów rycerskich - templariuszy. Trasa rajdu prowadziła przez regiony bogate w zabytki i opowieści, które tworzą barwny obraz naszego dziedzictwa. Obejmowała następujące miejscowości: Dębno – kościół pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Oborzany - kościół Św. Krzyża,  Dargomyśl - kościół pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych,  i Chwarszczany – kaplica Templariuszy, kościół św. Stanisława w Chwarszczanach. Trasa liczyła 14 km. Końcowym etapem wydarzenia był grill przygotowany przez Max Kajak w Dargomyślu.

Podczas rajdu uczestnicy  mieli okazję  poznać nie tylko historię templariuszy, ale także szerzej zrozumieć kontekst kulturowy i historyczny średniowiecza w Polsce.

Rajd "Szlakiem Templariuszy" to również świetna lekcja historii na żywo. Dzięki przewodnikowi uczestnicy, mieli możliwość zdobycia wiedzy na temat średniowiecznych zwyczajów, architektury, strategii wojskowych i życia codziennego templariuszy. Wydarzenie było także doskonałą  okazją do integracji i budowania więzi wśród uczestników. Wspólna podróż, dzielenie się wrażeniami i odkrywanie nowych miejsc sprzyjają nawiązywaniu nowych znajomości i wzmacnianiu poczucia wspólnoty. To wydarzenie przyciąga nie tylko miłośników historii, ale także entuzjastów aktywnego wypoczynku, co sprawia, że jest doskonałą platformą do wymiany doświadczeń i pasji  oraz  odkrywania dziedzictwa kulturowego naszego regionu.

Dziękujemy wszystkim za udział i zapraszamy następnym razem.

 

Karolina Sielicka

Aplikacja Dębno naturalnie

Ciekawe miejsca, trasy, aktualne wydarzenia. Mapa z dokładnymi przebiegami wycieczek. Z nami nie zgubisz się na szlaku!

Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego