Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Edukacja ekologiczna poprzez zabawę

Aktualności

23 września 2022 r. w parku miejskim w Dębnie odbył się piknik ekologiczny. Ponad 600 uczniów z dębnowskich szkół wzięło udział w warsztatach i edukacji ekologicznej. Wydarzenie zorganizowała Gmina Dębno przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.  

Piknik miał formę warsztatów o różnorodnej tematyce. W przedsięwzięcie włączyło się wiele instytucji. Na stanowisku Gminy Dębno, przy wsparciu pracowników Dziennego Domu Senior+ oraz Dębnowskiego Ośrodka Kultury, dzieci wykonywały ekozabawki: tekturowe lusterka, łódki z kory, łapacze snów, grzechotki, korony. W Warsztatowni tworzono domki dla owadów, których w sumie powstało aż 120. Stowarzyszenie „Radość Dzieciom” zorganizowało ekoplener malarski na temat łąki i jej mieszkańców. Swoje prace na płótnie wykonywali uczniowie ze szkoły w Oderbergu z Niemiec, którzy przyjechali na zaproszenie Szkoły Podstawowej nr 1 w Dębnie.

Edukację leśną zrealizowało Nadleśnictwo Dębno. Dzieci zdobywały wiedzę o ptakach na stoisku Parku Narodowego „Ujście Warty". Błękitny Patrol WWF opowiadał o ochronie ssaków i ptaków bałtyckich.  Nadodrzańskie Zrzeszenie Pszczelarzy w Dębnie poprowadziło warsztaty tworzenia świec, degustację miodów i wprowadziło w świat pszczół oraz pracy pszczelarza.  

Wiedzę o gospodarce odpadami uczestnicy zdobywali na stanowisku Celowego Związku Gmin CZG-12, do którego należy Gmina Dębno. Uczyli się prawidłowej segregacji oraz poznali zagrożenia dla środowiska poprzez niewłaściwe postępowanie z odpadami.

W ramach projektu dokonano ponad 550 nasadzeń krzewów, drzew i bylin. Do tego zadania włączono także uczniów, którzy poznawali tajniki prawidłowego sadzenia drzew. Aż 150 hortensji będzie zdobić klomby i skwery w parku. Kompozycję dopełnią juki, fiołki, wiciokrzewy. Na wiosnę zakwitną magnolie, amanogawy i śliwy wiśniowe.

Zadanie „Piknik ekologiczny – warsztaty i edukacja ekologiczna” realizowała Gmina Dębno przy wsparciu finansowym Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Koszt projektu wyniósł 25 tys. zł. Wsparcie z WFOŚiGW w Szczecinie to 15 tys. zł.

Nie ma lepszej formy edukacji niż zabawa, dlatego poprzez uczestnictwo w warsztatach dzieci otrzymywały pieczątki za wykonane zadanie. Na zakończenie spotkania każdy uczestnik otrzymywał certyfikat i gadżet ekologiczny.

Składamy podziękowania wszystkim przedstawicielom instytucji, które włączyły się w organizacje wydarzenie. Dzieci są naszą przyszłością i w nich nadzieja, że dzięki takiej formie edukacji przez zabawę, społeczeństwo będzie szanować naszą planetę.

Aplikacja Dębno naturalnie

Ciekawe miejsca, trasy, aktualne wydarzenia. Mapa z dokładnymi przebiegami wycieczek. Z nami nie zgubisz się na szlaku!

Interreg

Projekt Polsko- Niemieckie Transgraniczne Centrum Dziedzictwa Naturalnego i Kulturowego Regionu Doliny Środkowej Odry dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego