Odra była jak umarła
5 marca br. na filii nr 2 - willa przy ulicy Mickiewicza 43 w Dębnie, odbyło się spotkanie autorskie z Andrzejem Krywalewiczem pt.: ,,Odra była jak umarła”.
Gościem spotkania był Michał Dworczyk - dyrektor Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach oraz prowadząca spotkanie Beata Woźniak z Mieszkowic - wieloletnia nauczycielka języka polskiego, kiedyś korespondentka Radia Szczecin, autorka opowieści kresowych. W spotkaniu licznie uczestniczyli mieszkańcy miasta i gminy Dębna, regionaliści, pasjonaci lokalnej historii. Wydawcą książki jest Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej.
,,Odra była jak umarła” to książka, w której autor zaprezentował wspomnienia dwudziestu jeden mieszkańców powiatu gryfińskiego, którzy na Ziemie Zachodnie przyjechali po wojnie będąc dziećmi. Zapamiętane historie z okresu przedwojennego lat wojny i czasów powojennych, utrwalone w pamięci wówczas młodych ludzi zostały przez autora wnikliwie wysłuchane. Każda z historii zapada w pamięci i jest zachętą do poszukiwania śladów miejsc poznanych w trakcie lektury. W drugiej części książki zaprezentowany został pamiętnik żołnierza Wojska Polskiego, uczestnika Powstania Warszawskiego zatrzymanego w płonącej stolicy, późniejszy jeniec opisał w brulionie czasy przetrwania. Brulion został odnaleziony przez wnuka autora zapisków.
Andrzej Krywalewicz, urodzony w miejscowości Banie, od najmłodszych lat pasjonował się historią swojego regionu. Poszukiwania w przeszłości wiosek leżących przy historycznym trakcie Drodze Lota doprowadziły go do licznych spotkań z starszymi mieszkańcami, którzy nie tylko dzielili się historiami z przeszłości, ale również opowiadali o swoich osobistych doświadczeniach wojennych. Wielu z nich to byli robotnicy zmuszeni do pracy w Niemczech oraz kombatanci. Te spotkania stały się dla autora nie tylko ogromnym źródłem ciekawostek historycznych, ale także inspiracją do zebrania tych niezwykłych relacji w formie książki. „Odra była jak umarła...” to efekt tych wieloletnich badań i rozmów, mający na celu przekazanie czytelnikom unikalnych historii, które kształtowały losy ludzi z obszaru przedwojennej Polski.
Zachęcamy do przeczytania książki autorstwa Andrzeja Krywalewicza, nie tylko pasjonatom historii, regionalistom, ale także wszystkim zainteresowanym losem ludzi, którzy tworzyli pierwsze struktury życia na ziemiach zachodnich, a ich losy często tragiczne splotły się na tle ważnych wydarzeń historycznych. Co jest charakterystyczne w tej publikacji? A to, że autor stawia się w pozycji słuchacza, nie neguje, nie interpretuje i nie ocenia. Pozostawia to czytelnikom pole do większej wyobraźni. Publikacja jest dostępna w dębnowskiej bibliotece.
Karolina Sielicka